Co to jest błąd medyczny – jak sobie z nim poradzić?

Jeśli pracujesz w służbie zdrowia z pewnością wiesz, co to jest błąd medyczny. Czy wiesz jednak czym różni się od błędu lekarskiego? Jak sama nazwa wskazuje błąd medyczny może zostać popełniony przez każdego medyka – nie tylko lekarza. Jego sprawcą może zostać również pielęgniarka, dentysta czy ratownik medyczny.

Każdy wykonujący pracę w zawodzie medyk jest zatem każdego dnia narażony na nieprzyjemne i długotrwałe konsekwencje wynikające pomyłki. Czy jednak każdy błąd lekarza lub innego pracownika służby zdrowia może zostać uznany za błąd medyczny pod względem prawa?

błąd medyczny adwokat

Przestrzeganie praw pacjenta – etyka lekarska

To oczywiste, że każdy medyk powinien przestrzegać podstawowych praw pacjenta. Bez względu na to, czy jesteś lekarzem, pielęgniarką, ratownikiem czy dentystą zawsze musisz działać dla dobra chorych i potrzebujących, którzy się do Ciebie zgłaszają. Jeśli postępujesz zgodnie z etyką lekarską oraz przestrzegasz wszelkich zasad panujących w Twoim miejscu pracy, możliwość popełnienia błędu medycznego jest niewielka.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których stres oraz zmęczenie mogą spowodować śmierć lub trwałe uszkodzenie zdrowia pacjenta. Jeśli taki stan rzeczy jest następstwem nieprawidłowego działania lekarza, wówczas możesz zostać oskarżony w popełnienie błędu medycznego.

Takie sprawy są bardzo trudne i zwykle niejednoznaczne, więc wymagają pomocy adwokata, który specjalizuje się w prawie medycznym i ma szeroką wiedzę z zakresu praw pacjenta.

 

Błąd medyczny – dlaczego adwokat jest tak ważny?

Oskarżenie o popełnienie błędu w sztuce lekarskiej to bardzo poważna sprawa i nie możesz jej bagatelizować, dlatego tak ważne jest, by już na samym początku rozpocząć współpracę z doświadczonym prawnikiem. Nawet jeśli jesteś przekonany co do swojej niewinności, może okazać się, że będziesz przesłuchiwany przed komisjami ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, organami samorządu zawodowego a nawet sądem.

Przyda Ci się wówczas wsparcie profesjonalisty, który wie wszystko o prawach lekarzy oraz pacjentów. Czasem poszkodowany, pod wpływem złości oraz emocji, może oskarżyć Cię o błędy, których w rzeczywistości nie popełniłeś. Takie sytuacje mają miejsce w szczególności w przypadku zaawansowanych operacji, długo nieleczonych chorób, a także poważnych wypadków, których konsekwencje mogą być nieodwracalne.

Pokrzywdzony może wówczas zgłosić się do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania cywilnego lub karnego przeciwko Tobie.

 

Jeśli pacjent zarzuca Ci popełnienie błędu medycznego, zasięgnij porady prawnej i dowiedz się, jakie są Twoje prawa.

Skontaktuj się z naszą Kancelarią adwokacką, by dowiedzieć się więcej.

Napisz, zadzwoń lub odwiedź naszą katowicką kancelarię.

porady prawne katowice

Michał Ciupa

Specjalizuje się w prawie medycznym oraz w postępowaniach związanych z błędami medycznymi. Występuje jako obrońca i pełnomocnik lekarzy w procesach sądowych.

Poznaj adwokata

Dane kontaktowe

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną