Home / Cofnięcie zgody na wykonywanie zawodu lekarza albo lekarza dentysty osobie, która uzyskała kwalifikacje poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej

Cofnięcie zgody na wykonywanie zawodu lekarza albo lekarza dentysty osobie, która uzyskała kwalifikacje poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej

8 kwietnia, 2025

mcp_miniaturka_ewa_klich

Porada telefoniczna

501 407 372

Umów się na pierwsze spotkanie i pomoc prawną.

Z chwilą wybuchu wojny na Ukrainie, wielu ukraińskich lekarzy przyjechało do Polski, aby żyć z dala od wojny i pracować w zawodzie. Na mocy decyzji Ministra Zdrowia, znaczna część lekarzy pochodzących z Ukrainy otrzymała zgodę na wykonywanie zawodu lekarza i lekarza dentysty, a następnie uzyskała w okręgowych radach lekarskich prawo wykonywania zawodu.

Zgodnie z art. 7 ust. 22 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, w przypadku powzięcia przez ministra właściwego do spraw zdrowia wiarygodnych informacji, zgodnie z którymi udzielanie świadczeń zdrowotnych przez danego lekarza lub lekarza dentystę stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia pacjentów, właściwy minister cofa temu lekarzowi zgodę na wykonywanie zawodu lekarza lub lekarza specjalisty w drodze decyzji administracyjnej. Decyzji ten zostaje nadany rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza w praktyce szybsze wprowadzenie decyzji do obrotu prawnego. Tym samym, lekarz utraci możliwość wykonywania zawodu, mimo że decyzja ta nie będzie ostateczna i będzie przysługiwało od niej odwołanie.

Postępowanie w sprawie cofnięcia zgody na wykonywanie zawodu lekarza jest postępowaniem administracyjnym. Zgodnie z art. 61 Kodeksu postępowania administracyjnego lekarz jako strona postępowania musi zostać zawiadomiony o toczącym się postępowaniu w przedmiocie cofnięcia zgody na wykonywanie zawodu lekarza. Lekarzowi będzie przysługiwało prawo do zapoznania się z aktami postępowania. Lekarz jako strona postępowania ma prawo do złożenia wyjaśnień i składania wniosków dowodowych, których przeprowadzenie będzie wskazywało, że zachowanie lekarza było zgodne z prawem i nie zagrażało zdrowiu i życiu pacjentów. Lekarz może ustanowić w postępowaniu pełnomocnika, który będzie czuwał nad ochroną jego interesu prawnego.

Aktywność lekarza w postępowaniu administracyjnym ma kluczowe znaczenie w rozstrzygnięciu sprawy. Wskazać należy, że Minister Zdrowia po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, jeżeli uzna, że świadczenia udzielane przez lekarza stanowiły zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów, wyda decyzję o cofnięciu zgody na wykonywanie zawodu lekarza z rygorem natychmiastowej wykonalności, z czym będzie wiązało się brak możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych przez lekarza.

W przypadku wydania decyzji o cofnięciu zgody na wykonywania zawodu lekarza, strona może zaskarżyć decyzję. Z uwagi na fakt, iż decyzja o cofnięciu zgody jest wydawana w I instancji przez ministra to nie służy na nią odwołanie, jednakże strona niezadowolona z decyzji może zwrócić się do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.

W postępowaniu o cofnięcie zgody na wykonywanie zawodu lekarza, wskazanym jest, aby strona przyjęłaby aktywną postawę, w której podjęłaby próbę przedstawienia przed organem administracyjnym, iż nie ziściły się przesłanki obligujące organ do cofnięcia zgody na wykonywanie zawodu lekarza, gdyż wydanie decyzji o cofnięciu prawa do wykonywania zawodu spowoduje, że strona utraci możliwość wykonywania zawodu, a tym samym pracę w czasie gdy decyzja administracyjna nie będzie jeszcze ostateczna.

W postępowaniu administracyjnym wskazanym jest, aby strona skorzystała z możliwości reprezentowania jej przez profesjonalnego pełnomocnika, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu będzie czuwał nad ochroną przysługujących jej praw w postępowaniu, co z kolei może przełożyć się na rozstrzygnięcie sprawy.

Czytaj również