Lekarz może ponieść odpowiedzialność w związku z udzieleniem świadczenia zdrowotnego w sposób nieprawidłowy. Lekarz ponosi odpowiedzialność cywilną, gdy u pacjenta powstanie szkoda spowodowana działaniem lub zaniechaniem lekarza. Pomiędzy szkodą, a działaniem bądź zaniechaniem lekarza, musi wystąpić związek przyczynowy, który jest jedną z przesłanek odpowiedzialności odszkodowawczej.
Przepisy szczególne oraz aktualna wiedza medyczna nakładają na lekarza udzielającego świadczeń zdrowotnych szereg obowiązków, które lekarz winien wykonać. Nieprawidłowe ich wykonanie, bądź zaniechanie wykonania może spowodować szkodę u pacjenta w postaci uszczerbku na zdrowiu i doznanych cierpień fizycznych i psychicznych. Za doznaną krzywdę oraz szkodę, pacjent może dochodzić poniesienia odpowiedzialności cywilnej przez lekarza udzielającego mu świadczenia zdrowotnego poprzez zapłatę zadośćuczynienia i odszkodowania.
W zależności od sposobu zatrudnienia lekarza, odpowiedzialność za szkodę pacjenta, poniesie sam lekarz, bądź podmiot leczniczy, w którym lekarz udziela świadczeń zdrowotnych.
W przypadku lekarzy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, odpowiedzialność za szkodę spowodowaną przez lekarza poniesie placówka medyczna zatrudniająca lekarza. Placówka medyczna, która naprawiła szkodę pacjenta, może domagać się od zatrudnionego lekarza roszczenia regresowego. Jeżeli lekarz wyrządził szkodę w sposób nieumyślny, za popełnioną szkodę odpowiada wobec pracodawcy do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Natomiast, gdy szkoda został wyrządzona przez lekarza w sposób umyślny, jest on zobowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości.
Lekarz zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej lub współpracy B2B ponosi odpowiedzialność solidarną wraz z placówką medyczną, w której udzielał świadczenia zdrowotnego za powstałą szkodę u pacjenta.
Lekarz, udzielający świadczeń zdrowotnych w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej ponosi odpowiedzialność cywilną za wyrządzoną pacjentowi szkodę i krzywdę podczas leczenia. Ponadto, lekarz zatrudniający personel medyczny i pomocniczy ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za szkody wyrządzone przez członków personelu.
Aby uchronić się przed koniecznością zapłaty odszkodowania za wyrządzoną szkodę ze środków własnych, lekarz udzielający świadczeń zdrowotnych powinien wykupić polisę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Z uwagi na wysokie kwoty odszkodowań dla pacjentów orzekane przez sądy, wskazane jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej z wysoką sumą ubezpieczenia. Zakupienie polisy ubezpieczeniowej przez lekarza będzie stanowiło zabezpieczenie jego majątku osobistego przed egzekucją odszkodowania przez pacjenta, gdyż w pierwszej kolejności podmiotem zobowiązanym do zapłaty odszkodowania będzie ubezpieczyciel.