Zgodnie z art. 58 ustawy o izbach lekarskich, za obwinionego uważa się lekarza, wobec którego w toku postępowania wyjaśniającego rzecznik odpowiedzialności zawodowej wydał postanowienie o przedstawieniu zarzutów lub przeciwko któremu skierował do sądu lekarskiego wniosek o ukaranie. Lekarz staje się stroną w postępowaniu przed sądem lekarskim, której przysługują następujące prawa:
- prawo do ustanowienia obrońcy
Obwinionemu lekarzowi przysługuje prawo do ustanowienia dwóch obrońców. Obrońcą lekarza może być adwokat, radca prawny lub inny lekarz. W uzasadnionych sytuacjach sąd lekarski może wyznaczyć obwinionemu obrońcę z urzędu lub na jego wniosek.
- prawo do złożenia/odmowy złożenia wyjaśnień
Realizując prawo do obrony, obwinionemu lekarzowi przysługuje prawo do złożenia wyjaśnień przed sądem lekarskim. Obwiniony może także odmówić odpowiedzi na poszczególne pytania lub odmówić składania wyjaśnień, przy czym skorzystanie z uprawnienia do milczenia nie może powodować negatywnych skutków dla niego.
- prawo do składania wniosków dowodowych
Obwinionemu i jego obrońcy przysługuje prawo do składania wniosków o przeprowadzenie określonych dowodów w toku postępowania przed sądem lekarskim.
Obwiniony w toku sprawy może także zadawać świadkom pytania oraz składać zastrzeżenia i pytania do opinii biegłych.
Obwinionemu przysługuje prawo do wypowiedzenia się co do każdego przeprowadzonego dowodu w sytuacji uczestnictwa w czynności procesowej.
- zwolnienie z tajemnicy lekarskiej
Złożenie przez obwinionego lekarza zeznań i wyjaśnień w zakresie okoliczności objętych postępowaniem w zakresie odpowiedzialności zawodowej nie będzie stanowiło naruszenia tajemnicy lekarskiej.
- odwołanie do Naczelnego Sądu Lekarskiego
Obwinionemu lekarzowi przysługuje prawo wniesienia środka zaskarżającego wyrok okręgowego sądu lekarskiego. Obwiniony może zaskarżyć wyrok co do kary oraz co do winy. Odwołanie należy wnieść do Naczelnego Sądu Lekarskiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia za pośrednictwem sądu I instancji.
Obwinionemu lekarzowi w toku postępowania przed sądem lekarskim przysługuje szereg uprawnień, z których powinien korzystać w celu realizacji przysługującego mu prawa do obrony. Jednak, aby w sposób skuteczny realizować prawo do obrony, warto skorzystać z usług obrońcy, który ma doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądami lekarskimi. Zespół adwokatów z Kancelarii Michał Ciupa i Partnerzy ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed okręgowymi sądami lekarskimi oraz przed Naczelnym Sądem Lekarskim.