Home / Ubezpieczenie OC dla lekarza – co należy uwzględnić przy wyborze właściwego wariantu ubezpieczenia?

Ubezpieczenie OC dla lekarza – co należy uwzględnić przy wyborze właściwego wariantu ubezpieczenia?

20 marca, 2025

mcp_miniaturka_ewa_klich

Porada telefoniczna

501 407 372

Umów się na pierwsze spotkanie i pomoc prawną.

Ubezpieczenie odpowiedzialność cywilnej lekarza jest podstawową rzeczą, o której lekarz powinien pomyśleć przez rozpoczęciem udzielania świadczeń zdrowotnych. Wybór właściwego wariantu ubezpieczenia może zapewnić lekarzowi bezpieczeństwo prawne i finansowe przed roszczeniami ze strony pacjentów oraz pokryć koszty udzielonej pomocy prawnej w związku z toczącymi się postępowaniami sądowymi wobec lekarza.

W obecnym stanie prawnym do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC są zobowiązani lekarze wykonujący zawód w formie indywidualnych i grupowych praktyk lekarskich, lekarze zatrudnieni na tzw. kontrakcie oraz podmioty lecznicze. Lekarze zatrudnieni na podstawie umowy o pracę nie są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia OC, jednak z uwagi na znaczne ryzyko popełnienia błędu medycznego czy naruszenia praw pacjenta podczas udzielania świadczeń zdrowotnych, każdy lekarz powinien rozważyć zakup dobrowolnego ubezpieczenia OC.

Wybierając ubezpieczenie OC, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na sumę gwarancyjną ubezpieczenia. Minimalna suma gwarancyjna obowiązkowego ubezpieczenia OC dla lekarza prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą wynosi 75 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia oraz 350 000 euro w odniesieniu do wszystkich zdarzeń. Pozornie, kwoty minimalnej sumy gwarancyjnej mogą wydawać się wysokie, jednak mając na uwadze wysokość odszkodowań za śmierć pacjenta czy rozstrój zdrowia, kwoty te mogą okazać się niewystarczające. Po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej ubezpieczenia, lekarz będzie zobowiązany do zapłaty pozostałej części zadośćuczynienia i odszkodowania ze środków osobistych.

Pacjentowi, a w przypadku jego śmierci – bliskim pacjenta, przysługuje prawo do zadośćuczynienia i odszkodowania za popełniony błąd medyczny. W przypadku choroby lub niepełnosprawności pacjenta spowodowanej niewłaściwym postępowaniem podczas udzielania świadczenia zdrowotnego, pacjentowi będzie przysługiwało także roszczenie o zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji i opieki. W przypadku pacjentów, którzy w wyniku błędu medycznego utracili zdolność do pracy zarobkowej albo zwiększyły się ich potrzeby, sąd może zasądzić odpowiednią rentę.

Suma kwot zasądzonych na rzecz pacjenta lub jego bliskich może okazać się wyższa niż minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC, dlatego zasadnym jest wybór ubezpieczenia o podwyższonej sumie gwarancyjnej. W przypadku lekarzy specjalistów (przykładowo chirurgów, anestezjologów, ginekologów, kardiochirurgów), w których pracy występuje podwyższone ryzyko popełnienia błędu medycznego, którego następstwem będzie poważny rozstrój zdrowia, a nawet zgon pacjenta, zasadnym będzie wybór ubezpieczenia z wyższą sumą gwarancyjną.

Kolejną kwestią, na którą lekarz powinien zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia jest katalog włączeń i ograniczeń ochrony ubezpieczeniowej. Przed zawarciem umowy ubezpieczenia lekarz powinien ustalić, czy polisa obejmuje wszystkie istotne dla niego ryzyka oraz sytuacje, które mogą potencjalnie wystąpić w jego pracy. Szczególną uwagę należy zwrócić na wyłączenie z ochrony ubezpieczeniowej szkód powstałych w wyniku rażącego niedbalstwa, bowiem w przypadku procesów o błędy medyczne, każde nieprawidłowe zachowanie medyka może zostać uznane w kategorii rażącego niedbalstwa.

Podczas wyboru ubezpieczenia, warto uwzględnić wariat ubezpieczenia, który będzie pokrywał także koszty udzielonej lekarzowi pomocy prawnej w postępowaniu przygotowawczym i w postępowaniu sądowym oraz koszty sądowe. W przypadku wszczęcia przeciwko lekarzowi postępowania, nie będzie on zobowiązany do pokrywania z własnych środków honorarium dla reprezentującego go adwokata. Pokrycie kosztów sądowych przez ubezpieczyciela jest istotnym aspektem podczas wyboru ubezpieczenia, ponieważ koszty sądowe, w tym koszty opinii biegłych w procesach o błąd medyczny, są bardzo wysokie, często mogą wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku wyboru wariantu ubezpieczenia OC z pakietem ochrony prawnej, lekarz przegrywający proces sądowy nie będzie zobowiązany do uiszczenia kosztów sądowych, a do ich pokrycia zobowiązany będzie ubezpieczyciel.

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrany przez Ciebie wariant ubezpieczenia OC zapewnia odpowiednią ochroną prawną, skonsultuj swoją umowę ubezpieczenia z prawnikiem Kancelarii Adwokackiej MCP.

Czytaj również