Strona główna / Zwolnienie ze składek ZUS – kogo dotyczy?

Zwolnienie ze składek ZUS – kogo dotyczy?

30 marca, 2020

26 marca 2020 r. pojawił się projekt przepisów dotyczący zwolnienia przedsiębiorców ze składek ZUS.

mcp_miniaturka_karol_ruzylo

Porada telefoniczna

501 407 372

Umów się na pierwsze spotkanie i pomoc prawną.

Zwolnienie ze składek ZUS za pracowników dla wszystkich mirkoprzedsiebiorów niezależnie od przychodów
Zgodnie z proponowanymi przepisami mikroprzedsiębiorcy będą zwolnieni z opłacania składek ZUS za swoich pracowników przez okres trzech miesięcy tj. za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r. To zwolnienie jest niezależne od przychodów firmy. Skorzystać z tego zwolnienia mogą przedsiębiorcy, którzy prowadzili swoją przed dniem 1 lutego 2020 r.

Jak działa zwolnienie ze składek ZUS?

Przepisy projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, stanowią wprost, że zwalnia się z obowiązku opłacania nieopłaconych składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych za osoby współpracujące z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, za pracowników oraz za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia oraz innej umowy o świadczenie usług.

Zwolnienie z ZUS a własna firma

Samozatrudnieni będą zwolnieni z opłacania składek ZUS, jeśli ich przychód nie przekroczył 15.600 zł Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą będą mogły być zwolnione z opłacenia składek ZUS na własne ubezpieczenia – jeżeli ich przychód z prowadzenia działalności uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o zwolnienie z tytułu nieopłaconych składek, będzie nie wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. – tj. nie przekroczył 15.600 zł.

Powyższy zapis jest o tyle istotny, że mowa w nim przychody osiągnięte w miesiącu poprzednim w stosunku do miesiąca, w którym składa się wniosek, a zatem patrząc na literalne brzmienie tego przepisu, jeżeli złożymy wniosek 1 kwietnia, to we wniosku będziemy o zwolnienie ze składek ZUS, będziemy podawać przychód za marzec, a nie za luty, w którym większość przedsiębiorców miała jeszcze „normalne” przychody.

Czy tarcza antykryzysowa została już ogłoszona?

Jeśli treść tego przepisu nie zmianie się w procesie legislacji, będzie on korzystny dla wielu przedsiębiorców. W komentarzu znajduje się link do artykułu na naszej stronie, w którym zajdziesz więcej informacji dotyczących zwolnienia ze składek ZUS. Powyższe informacje zostały opracowane na podstawie projektu ustawy, nad którym prace sejm rozpocznie dopiero w dniu 27 marca 2020 r., co oznacza że niektóre jej zapisy mogą się jeszcze zmienić.

Co również istotne, przedsiębiorca składając wniosek o zwolnione ze składek ZUS będzie składał oświadczenie o wysokości swoich przychodów, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Projekt ustawy zakłada zatem, że nie będzie konieczności przedkładani żadnych dodatkowych dokumentów potwierdzających osiągnięty przychód.

Dodatkowo należy wskazać, że składki za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r. będą finansowane z budżetu państwa.

W tej sytuacji zwolnienie ze składek ZUS nie oznacza, że dla przedsiębiorcy będzie to okres bezskładkowy, a zatem w tym okresie przedsiębiorca będzie osobą ubezpieczoną, której przysługują wszelkie świadczenia z ZUS.

Powyższe informacje zostały opracowane na podstawie projektu ustawy, nad którym prace sejm rozpocznie dopiero w dniu 27 marca 2020 r., co oznacza że niektóre jej zapisy mogą się jeszcze zmienić.

Na fanpage’u naszej kancelarii będziemy na bieżąco zamieszczać informacje dotyczące nowych przepisów istotnych dla przedsiębiorców.
W zależności od ilości i treści pytań postaramy się na nie odpowiedzieć albo w formie osobnego wpisu lub artykułu albo indywidualnie.

Czytaj również